Valami régi, valami új,
valami kölcsönkapott, valami kék
„Viselj valami régit s újat,
Keress valakit, aki kölcsönbe adhat,
vegyél fel valami kéket,
s tégy hat ezüst pennyt a cipőcskédbe.”
A "valami régi" viselése
Valami új
Egy új dolog viselése jószerencsét jelképez a menyasszony életének következő korszakában. Általában a menyasszony ruháját újonnan szerzik be, viszont a menyasszonyi ruházat akármelyik része lehet az új dolog.
Valami kölcsönvett
A kölcsönkért tárgy egy olyan dolog, amit egy boldog menyasszony viselt, mert ez szerencsét hoz az ő házasságára is. Ez lehet egy menyasszonyi ruha része, egy zsebkendő vagy egy ékszer.
A korai Bibliai időkben nem a fehér, hanem a kék szín jelképezte a tisztaságot és a hűséget. A vőlegény és a menyasszony általában egy kék anyagot hordott az esküvői ruhájuk alján, s innen következett a „valami kék” viselése.
A modern menyasszonyok idővel átváltottak a kék anyagról egy kék-, vagy kékkel díszített harisnyakötőre.
A hat ezüst penny elhelyezése a bal cipőben a gazdagságot szimbolizálja. Ez nem csak az anyagi jólétre vonatkozik, hanem egy boldogságban és örömben gazdag házas életre is.
A 14.-ik században az volt a szokás, hogy a menyasszony a harisnyakötőjét a férfiaknak dobta oda .
A menyasszonyi ruházat egyes részeit szerencsésnek tartották. Néha megesett, hogy a férfiak megrészegedtek, türelmetlenné váltak és idejekorán megpróbálták levenni a menyasszony harisnyakötőjét, ezért kitalálták azt, hogy a vőlegény vegye le és dobja a harisnyakötőt.
Ezzel egyidőben jött szokásba az is, hogy a menyasszony pedig a csokrot dobja a házasulandó korban levő hajadonok közé.
Az Egyesült Államokban a vőlegény a nőtlen férfiaknak dobja a menyasszony harisnyakötőjét.
A babona úgy tartja, hogy aki elkapja, az nősül meg legközelebb.
Egyes esküvőkön az a férfi, aki elkapja a harisnyakötőt, ráhelyezi annak a lánynak a combjára, aki a csokrot kapta el, vagy ők kezdik meg a következő tácot.
Egy másik gyakori szokás az, hogy akik kifogják a csokrot és a harisnyakötőt, készítenek egy közös képet a menyasszonnyal és a vőlegénnyel.
A harisnyakötőt a menyasszony jobb combjára helyezik, épp a térd fölé.
Miért jelent balszerencsét, ha a vőlegény az esküvő előtt meglátja a menyasszony ruháját?
Nem sokkal ezelőtt még úgy tartották, hogy a menyasszony az apjának birtokában van. A lányok vőlegényét az ő beleszólásuk nélkül választották ki. Egy kevésbé vonzó menyasszonyt általában úgy adtak férjhez, hogy a jövendőbeli vőlegényt egy másik városból választották, s a két fél egyszer sem látta jövendőbeli társát. Számos alkalommal megesett, hogy mikor a vőlegény először meglátta jövendőbeli feleségét az esküvő napján, általában fehér ruhába öltözve, meggondolta magát és az oltárnál hagyta a lányt. Ennek megelőzése érdekében, „balszerencsésnek” nevezték, ha a vőlegény fehér ruhában látja a menyasszonyt a ceremónia előtt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése