"A kínaiak embergyökérnek hívják"
Népies neve: -
A növény leírása:
A ginzeng gyökeret évszázadok óta használják a Távol-Keleten. Az ázsiai ginzeng (Panax ginseng) az Araliaceae család tagja, mely magában foglalja még az amerikai ginzenget (Panax quinquefolius) és az eleutheronak nevezett szibériai ginzenget (Eleutherococcus senticosus). Már több mint 400 éve termesztik.
A növény sajátossága, hogy csak árnyékban nő. Ernyős virágzatú.
Hogyan gyűjtsük?
A ginzeng gyökér csak 6-7 éves korára éri el azt a fejlettségi állapotot, hogy érdemes legyen szüretelni. A gyökérből vonják ki az értékes hatóanyag-tartalmat. Általában porrá őrlik.
Létezik fehér- és vörös ginzenggyökér.
A ginzengből készült termékek gyógynövényboltokban szerezhetők be.
Mi van benne?
A növény értékes hatóanyagokat tartalmaz, melyek a következők: szaponinok, olajok, fitoszterol, szénhidrát, aminosav, vitaminok és peptidek.
Mire jó?
A sokoldalú ginzeng egyre inkább elismert gyógynövény. A hatásért felelős vegyületek, a ginzenozidok a stressz által okozott tüneteket szüntetik meg, és növelik a szellemi, fizikai teljesítőképességet. A ginzeng alkalmazható a munkateljesítmény fokozására, a koncentráló képesség növelésére, betegség utáni lábadozásokban, fáradtság, kimerültség esetén.
Egyéb összetevők a panaxanok, melyek a vércukorszintet csökkentik, és a poliszacharidok, melyek immunerősítő hatásúak. Egyes tanulmányok szerint a ginzeng egyes frakciói antioxidáns hatással rendelkeznek, és jelentős szerepet játszhatnak az érelmeszesedés, a máj és a szembetegségek kialakulásának megelőzésében.
A szakértők egyértelműen elismerik a ginzeng általános szervezeterősítő hatását
. A ginzeng olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek serkentik a vírusok és baktériumok elpusztítása hivatott speciális immunsejtek termelődését. A gyökérből készült kozmetikumok kiváló bőrápoló hatásúak.
Hogyan használjuk?
A ginzengből kiváló hatású bőrápoló kozmetikai termékeket, kapszulákat állítanak elő.
Jó tudni!
A 10 hétnél hosszabb, kúraszerű alkalmazása nem ajánlott. A ginzeng készítmények alkalmazását nem javasolják várandósoknak, szoptatós kismamáknak, magasvérnyomásban és szívritmuszavarban szenvedőknek. Koffein fogyasztása a ginzeng szedése közben kerülendő, mivel emelkedhet a gyomor-bélrendszeri eltérések kialakulásának kockázata. Az asztmás betegek szintén ne használják e készítményeket. A ginzeng hosszú távú használata menstruációs zavarokat és emlőérzékenységét idézheti elő, esetleg álmatlanságot okozhat.
ÉRDEKESSÉG
A ginzenget Kelet-Ázsia egyes területein nagy tiszteletben tartják, értékes ajándéknak számít.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése