"A csodálatos levendula"
Népies neve:
keskenylevelű levendula, orvosi levendula, szagos levendula
A növény leírása:
Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozó, a Földközi-tenger vidékéről származó félcserje. Lilás virága kellemes, üde, illatos. Nálunk termesztik.
Hogyan gyűjtsük?
A növény szaggatott, vékony álfüzérben álló virágait hasznosítják. A kellemes illatú virágokat nyílássukkor a szárakról leszedegetik, és megszárítják. Gyűjtési ideje június.
Mi van benne?
Fő hatóanyaga a nagyon kellemes illatú illóolaj (linalool, linalil-acetát), de tartalmaz még flavonoidokat, cseranyagokat, kumarinokat is.
Mire jó?
Teája idegnyugtató, görcsoldó hatású, de ismert fejfájás-csillapító, fertőtlenítő hatása is. A levendulavirágokat gyakran alkalmazzák nyugtalanság, alvászavarok, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére. Régóta használják rovarcsípések esetén is. Kiváló gyógyír reumás fájdalmak, idegzsába kezelésére fürdő és bedörzsölőszer formájában. A levendulaolajat tartalmazó bőrápoló készítmények kisbabáknál is biztonsággal alkalmazhatók. Kellemes illóolaját előszeretettel hasznosítja az illatszeripar.
Hogyan használjuk?
Tea:
1 csésze forrásban lévő vízbe tegyünk 2 teáskanálnyi levendulavirágot, hagyjuk állni 5-10 percig, majd szűrjük le. Ízesíthetjük mézzel. Kiváló nyugtató hatású gyógytea.
Olaj:
1 maréknyi szárított vagy friss virágot tegyünk jól zárható üvegbe és öntsünk hozzá negyed liter olíva olajat, majd tegyük napos, meleg helyre, és hagyjuk 3-4 napig érlelődni. Ezután szűrjük le, majd a kész olajat hűvös helyen tároljuk. A levendulaolajos masszázs enyhíti a reumás fájdalmakat, és oldja a feszültséget.
Fürdő:
Forrázzunk le 50 g levendulát 1 liter forrásban lévő vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd öntsük a fürdővízbe. A levendulás fürdő nyugtató és frissítő hatású egyben.
Tinktúra:
Álmatlanság esetén egy teáskanálnyi tinktúrát keverjünk el vízben, és igyuk meg.
Fűszerként:
Virágját ízesítőként lekvárba is belefőzhetjük.
Jó tudni!
Masszírozáshoz a nagy töménységű illóolajából 1-2 cseppet elegendő összekeverni egy evőkanál étolajjal. Illóolaját belsőleg csak orvosi utasításra szabad alkalmazni.
ÉRDEKESSÉG
Az ókori görögök és rómaiak tisztító tulajdonságáért és illatáért kedvelték a levendulát. Szárított virágja általános rovarűző, leginkább molyok ellen szokták használni. Kertben más növény - általában rózsa - mellé ültetve elűzi a levéltetveket.
A levendula termesztése
A két alapvető tényező, ami a levendula sikeres termesztéséhez kell, az a teljes napfény és a jó vízelvezetésű talaj. A levendula szívós növény, amely nem igényel sok gondozást, de a megfelelő eredmény eléréséhez szüksége van erre a két tényezőre.
A közönséges levendula (L. angustifolia) és a holland levendula (L. x intermedia) jól tűri a hideget, a szelet, az esőt és a havat, feltéve, hogy a talaj jó vízelvezetésű. A spanyol levendula (L. stoechas) kevésbé ellenálló, de túléli a nedves, párás időszakokat és az alacsonyabb hőmérsékletet télen, feltéve, ha a talaj szintén jó vízelvezetésű. A francia levendula (Dentata dentate) érzékenyebb a fagyra, mint a L. dentata candicans, de egyik sem éli túl a fagyot. Ezeket a fajtákat napos helyen ajánlott tartani, olyan helyeken, ahol enyhe és közepes fagyok vannak.
A melegebb éghajlatokon a francia, a spanyol és a hybrid (Goodwin Creek Gray, heterophylla és allardii) levendulákat a legkönnyebb termeszteni. Ezeket a fajtákat konténerekben is jól lehet tartani, sőt a spanyol levendula egész évben virágzik, ha elég meleget és napfényt kap.
Ha a levendulánkban kárt tett a fagy (fekete fiatal virágzat), akkor távolítsuk el a halott virágokat úgy, hogy kissé megmetsszük, és így elősegítjük a későbbi virágzást. A fagy a növény más részeit is károsíthatja, aminek a következtében megbarnulnak a szárak és a levelek. Ha a fagy nem okozott komoly kárt a növényekben, akkor helyre jönnek, és új hajtásokat is hoznak, jóllehet nem lesznek olyan szépek, mint voltak, csak a nyár kezdetével.
Az olya fagyérzékeny fajtákat, amelyek a Pterostoechas csoportba tartoznak, vagy újra kell ültetni télen, vagy cserépben kell nevelni, hogy ősszel védett helyre lehessen vinni, például egy melegházba.
Páratartalom
Nedves helyeken a levendula ki van téve a gombás és a bakteriális fertőzéseknek. Az a lényeg, hogy jól szellőzött helyen és jó vízelvezetésű talajban legyen. A jó szellőzés érdekében ajánlott konténerekbe ültetni őket.
Egy másik megoldás az, ha nem ültetjük más növényekhez közel, és nem hagyjuk nőni a gazokat, mert így jól jár a levegő a növény körül. A pár centis talajtakarás durva homokkal vagy szemcsés homokkal segít a vízelvezetésben, és a talaj sem lesz tartósan nedves.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése