2014. március 25., kedd
Gyermekláncfű
Gyermekláncfű
(pitypang, kutyatej, bimbófű, kikirics): Ez az ezer néven ismert sárgán rikító kis virág sok örömöt hozott már a gyermekéveinkben, amikor koszorút fontunk belőle, vagy épp elfújtuk a már pitypanggá alakult milliónyi kis fehér ejtőernyőst kedvenc barátunk felé. A legtöbb országban vadon burjánzik, de Európában több helyen gyógyászati célból is termesztik. Tavasszal és ősszel gyűjtheted a gyógyászati célokra, gyökerét inkább ősszel. Az egész növény értékes, a virágzata, a levelei és a szára, valamint a gyökere is. Mit mire használhatsz?
Gyökere: a gyermekláncfű gyökere nyersen, vagy szárítva, esetleg teaként is fogyasztható. Erősíti a májat, és elősegíti az emésztést, élénkít. Keserű értékes anyagai májgyulladásra és az epebántalmakra gyógyír, valamint a magas ösztrogén szintet szabályozza. Erősen vizelethajtó és izzasztó. Vértisztító hatása miatt jó a reumatikus panaszokra, az ekcémára és a köszvényes betegségekre. Segít a havi ciklusnál jelentkező emlőfájdalom ellen is. A gyökérből készült teával borogatást készíthetsz a sajgó ízületeidre.
A tea hatásai, felhasználása:
A gyökérfőzetét vizelethajtó hatása miatt használják, előnye, hogy a szervezetből csak nátriumionokat ürít, a kálium visszamarad. A tea fogyasztása súlycsökkenéshez vezet, ezenkívül húgykő és vesekőképződést gátló valamint vértisztító hatású. Levelei főzetét epehajtó, étvágyserkentő, májműködést javító hatása miatt fogyasztják.
Levelei: zöldes, fényes lándzsa alakú leveleiből finom salátát is készíthetsz. Nyersen is fogyaszthatod és teát is készíthetsz belőle. Remek vizelethajtó hatása van, segíti a máj és a vese működését. A legtöbb vízhajtó kihajtja a szívműködéshez elengedhetetlen káliumot a szervezetből, azonban a pitypang visszatartja és pótolja a káliumot, s csak a feleslegesen felszaporodott vizet hajtja el. Gazdag forrása az A-, a B-, a C- és a D-vitaminoknak. Magas a vas, a szelén, a cink és a mangán tartalma is. Ha küzdesz a kilókkal, akkor segítségedre lehetnek e zöld levelek, hiszen a szénhidrátbontó enzimek termelődését segítik, így tested kevésbé tárolja a zsírokat. A vércukorszintet is hatékonyan szabályozza. Hüvelyi gombafertőzés esetén szárított leveleiből ülőfürdőt készíthetsz.
Virága
: A Kikirics virága bimbós formájában a legfogyaszthatóbb. Frissen salátákba keverve, vagy párolva is kitűnő hatással bír. Máj működését serkenti, sárgaságnál is használható. Szintén vizelethajtó.
Szára: Friss szára epekőhajtó, és epebántalmakat segítő. Rendkívül sok a vitamin és az ásványi só tartalma, ezért anyagcsere betegségekben fontos segítő. Sárgaság és léppanaszok esetén is gondolj erre a zöld és lédús szárra. Friss szárból 3 hetes kúrát tartva megszabadulhatsz a nyirokcsomó duzzanatoktól, s a fájó reumától is. Ha nagyon levertnek érzed magad, esetleg túl sokat betegeskedtél, e friss szárból 2 hetes kúrát érdemes végezned, meg fogsz újulni! Csak rágj el belőle néhányat minden nap, kicsit keserű, de épp ebben van az értéke!
Ellenjavallat:
Figyelmeztetés:
A gyermekláncfűben található tejnedv nagy mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat.
Alkalmazása ellenjavallt epegörcs, gyomorfekély, epevezeték elzáródás, nyombélfekély a vérhígító hatás miatt, az esetleges belső vérzések elkerülése végett.
Ez a vidám színű növény fokozza a tisztánlátást, őszinteségre serkent, májregeneráló hatása miatt fékezi az indulataidat, érzelmi terheket leveszi rólad. Segít a korlátozó élmények feldolgozásában, elengedésében is. Erőt ad ahhoz, hogy változtass életeden! (Forrás: Pötipte)
Milyen finomságot készíthetsz a Kikiricsből?
Pitypangpüré: A lándzsaleveleket sóval, borssal és zöldfűszerekkel ízesített vízben főzd pár percig, lecsepegtetés után vágd apróra. Vajon párolj hagymát, fokhagymát, erre szórd rá az apróra vágott leveket, párold őket úgy, hogy közben húsleves levét adagolsz hozzá. Liszttel behabarhatod vagy tejszínnel sűrítheted. Ízesítsd szerecsendióval, színes borssal. Isteni és egészséges is!
Gyermekláncfű bimbó-saláta:
A bimbózó virágzatot szedd le, hosszában vágd őket kettőbe, háromba, ízesítsd csipet cukorral, sóval, színes borssal. Vágj nagyon vékonyra póréhagymát, esetleg lilahagymát és ezt is tedd hozzá. Pici olajon süss ropogósra néhány szelet csíkokra vágott angol szalonnát. A visszamaradt forró olajra önts egy kis balzsamecetet, forrald fel és tedd hozzá a már összekevert alapanyagokat. Az egészet tedd egy szép tálkába, keverd hozzá a ropogós angolszalonnát, s még vághatsz hozzá kemény tojást és friss paradicsomot. Fincsi lesz, próbáld ki!
Kikirics szirup:
Főzz puhára 4 marék friss pitypangvirágzatot 2 l vízben. Szűrd le, majd a forró lébe, tegyél hozzá 1,5 kg cukrot és facsarj bele 2 citrom levét. Folyamatosan kevergesd és főzd a tűzön, amíg be nem sűrűsödik. A szirupot üvegekbe töltheted és zárd le őket. Mézszerű és ízű sűrítményt kapsz, amit reggelik ízesítéséhez, vagy sütikhez is használhatsz.
Karfiolleves sült gyermekláncfűvel
Hozzávalók
70 dkg karfiol,
5 dkg vaj,
1 db újhagyma,
20 dkg burgonya,
3 dkg gyermekláncfű,
5 evőkanál olaj,
8 dl alaplé (zöldség),
2 dl tejszín,
só,
bors,
szerecsendió,
1 evőkanál citromlé,
cukor,
2 szelet kenyér
Talán még sose jutott eszünkbe, hogy a gyermekláncfű kisütve micsoda egyedi és érdekes dolog lehet: itt az alkalom, hogy kipróbálják!
A zöldségeket tisztítjuk, előkészítjük, a karikára vágott újhagymát és a karfiolrózsák kétharmadát a vajon megpirítjuk.
Alaplével és tejszínnel felöntjük, kb. 25-30 percig főzzük, végül lepürésítjük. A maradék karfiolrózsákat hozzáadjuk – tulajdonképpen ez lesz a leves betétje -, ízesítjük sóval, borssal, reszelt szerecsendióval, citromlével és cukorral.
A gyermekláncfüvet megmossuk, leszárítjuk, majd olajon egyszerűen megsütjük. Egy-két perc alatt papíron vagy szalvétán leszárítjuk, és ugyanabban a zsírban a kockára vágott kenyeret is lepirítjuk, és a sült gyermekláncfűvel együtt tálaljuk.
Forrás : mit főzzünk ma
Figyelmeztetés
A Gyógynövények - Kövek - Teák szerzője nem gyógynövényszakértő, minden, amit itt leírtam a források közt szereplő könyvekből, internetes oldalakról származik.
Ha komolyan beteg vagy, mindenképpen fordulj orvoshoz, ha pedig gyógyszereket szedsz, akkor is kérd ki a orvosod véleményét a gyógynövények használatáról.
Még akkor is, ha esetleg dédnagyanyád hagyományozta rád a gyógynövények használatának technikáját, mert minden ember másként reagálhat, esetleg allergiás lehet valamely összetevőre.
Felmerülő egészségügyi probléma esetén mindig konzultálj orvosoddal.
A Gyógynövények - Kövek - Teák szerzője nem vállal felelősséget azokért a károkért, amelyeket az önállóan, segítség nélkül, kizárólag az Gyógynövények - Kövek - Teák oldalon szereplő informácókra támaszkodva elvégzett, abbahagyott vagy nem megkezdett gyógykezelés okoz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése