A fészekvirágzatúak rendjébe tartozó máriatövis a mediterrán térségből származik. Melegkedvelő növény, amely a napos, száraz területeken érzi jól magát, és a világ szinte minden részén megtalálható. Akár 2-3 méteresre is megnő, virágzata lila színű, levelei fehéren márványozottak, virágzatát pedig szúrós fészekpikkelyek (tövisek) borítják. A máriatövis legfontosabb hatóanyaga az érett magjából kivont, összefoglaló nevénszilimarinnak nevezett antioxidáns hatású vegyületkeverék. A szilimarin többféle flavonoidból (pl. szilibinin, szilidianin, szilikrisztin) áll, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak a méreganyagok eltávolításában, és elősegítik a máj regenerálódását. Emellett a szilimarin gyulladáscsökkentő hatású (ezért javasolják például májgyulladásban vagy hepatitiszben szenvedők kezelésére), és gátolja a máj sejtjeinek pusztulását is.
Mikor használjuk?
Több kutatás igazolta, hogy a máriatövisben lévő vegyületek ártalmatlanítják a szervezetbe jutó méreganyagokat (például az alkoholt), csökkentik a gyulladásokat, és elősegítik az új májsejtek termelődését.
Állatkísérletek során bebizonyosodott, hogy a gyógynövény javítja a májfunkciót, ezáltal bevethető az alkohol-eredetű májbetegségek, például májzsugorodás kezelésére. Széles körben alkalmazzák a máriatövist vírusos eredetű hepatitisz (főleg hepatitisz C) kezelésére, annak ellenére, hogy a tudományos bizonyítékok nem mindig egyértelműek. Egy kis mintaszámon végzett kutatás viszont egyértelműen pozitív hatásról számolt be: hepatitisz C-ben szenvedő betegeknél a virális terhelés jelentős csökkenését tapasztalták a máriatövis-kúra hatására, és a résztvevők közel felénél a vírus alig kimutatható szintre esett a két hetes kúra eredményeként. Léteznek olyan tanulmányok is, amelyek a szilimarin rákellenes hatását igazolják, de ennek alátámasztásához további kutatásokra van szükség. A máriatövis segíthet gombamérgezések esetén is.
Milyen formában kapható?
A legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható termék a máriatövis magjából készül, igaz, szárított formában a föld feletti leveles hajtásrész is felhasználható. A gyógyszertárban vagy gyógynövényboltokban főként máriatövis tinktúra (cseppek, olaj) kapható, de 140 vagy 300 mg-os májvédő kapszula formában is elérhető. A növényi részekből tea is készíthető, de nem árt tudni, hogy a szilimarin vízben nem oldódik, ezért teaként csak enyhe panaszok (pl. másnaposság) esetén hatásos.
Adagolás, mellékhatások
A máriatövisnek – és a szilimarinnak – csak enyhe mellékhatásai ismertek (túladagolva puffadást vagy hasmenést okozhat), így nagy biztonsággal alkalmazható. Mielőtt azonban szedni kezdjük, kérjük ki kezelőorvosunk tanácsát. Annál is inkább, mert a szilimarin egyes készítményekkel, például bizonyos antidepresszánsokkal, fogamzásgátlókkal, allergiaellenes gyógyszerekkel, koleszterincsökkentőkkel vagy vérhígítókkal együttesen szedve befolyásolhatja azok hatását.
Forrás: origo.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése